» Norsko » Alesund

Alesund

Město Alesund se rozkládá se na třech ostrůvcích, které jsou navzájem propojené mosty: Hess, Nřrvřy, Apsřy. Žije zde 36 000 obyvatel. Městský znak je tvořen rybářskou lodí a 3 rybami, což naznačuje, že se jedná o město s mimořádnou obchodní rybářskou tradicí. Alesund je také největším rybářským přístavem Norska a jedním z největších vývozců solených a sušených ryb.

V r. 1027 navštívil oblast sv. Olav, který zde šířil křesťanství. Již ve 12. st. zde byl postaven kamenný kostel jako jeden z prvních v Norsku. Statut města dostal Alesund až v roce 1848, mimo jiné proto, že konkurenční rybářská města Bergen a Trondheim neměla zájem na přílišném rozvoji Alesundu, a tak jeho vývoj cílevědomě brzdily. Tehdy zde žilo 1100 obyvatel.

Prvním významným obyvatelem oblasti byl vikingský vůdce Rollo, který se stal prvním vévodou Normanským a byl předkem Viléma Dobyvatele.

Obyvatelé města často používají výraz: "To jsme ještě od požáru v Alesundu nezažili". Mají tím na mysli pohromu, která zachvátila město z 23. 24. ledna 1904 během mohutné bouřky. 10 000 lidí se náhle ocitlo bez přístřeší, ale díky rychlým obětavým záchranným akcím a významné pomoci německého císaře Viléma II. bylo město během krátké doby obnoveno. Dostalo úplně nový vzhled v podobě tehdejšího stylu Art nouveau. Podoba města se dochovala dodnes, proto je Alesund světovou raritou secesní architektury.

Na vrchu Aksla, vysokém 189 metrů, je vyhlídka na celé město a okolní ostrovy. Vyhlídka je dosažitelna buď po silnici nebo schodištěm se 418 schody. V parku je památník Viléma II.

© 2023 Norsko.net: Oslo - Laponsko - Lofoty - Vesterály
TOPlist