» Norsko » Nordkapp

Nordkapp

Nordkapp
Nordkapp

Nordkapp se udává jako nejsevernější místo evropského kontinentu, leží na 71° 10´ 21´´ sš., a omývá ho Severní ledový oceán. Přesto ale nejsevernějším bodem je sousední výběžek poloostrova Knivskjellodden (71° 11´ 08´´ sš.). Oba tyto body ale leží na ostrově. Nejsevernějším bodem evropské pevniny je Nordkinn mezi Laksefjordem a Tanafjordem, 68 km východně od Nordkappu (71° 08´ 01´´ sš.). Staré norské jméno Nordkappu bylo Knyskanes a Rusové ho nazývali Murmanski Noss, ale

v r. 1553 byl přejmenován při pokusu nalezení cesty do Číny severní cestou na Severní mys - Nordkapp.

Oblast Severního mysu navštívily některé významné osoby, mořeplavci, lovci velryb a piráti. Již v 17. st. se Nordkapp stal turistickou atrakcí. Prvním skutečným „turistou“ zde byl Francesco Negri, Ital z Ravenny, který sem přijel v r. 1655. Pozdější francouzský král Ludvík Filip, tehdy Ludvík Filip Orleánský, navštívil Nordkapp v r. 1795.

Z Honningsvagu je to na Nordkapp jen 34 km. Skály Nordkappu spadají do vod Severního ledového oceánu z výšky 307 metrů. Na skalách je postavený vysoký globus, přes který jsou krásné pohledy na půlnoční slunce. První stavba na severním plató byla osmiboká pošta a obchod, které zde byly postaveny v r. 1898. Poslední přibylo v r. 1988 Vědecké centrum Nordkappu. Pro turisty zde stojí Hala Severního mysu s vyhlídkovou terasou na Severní ledový oceán, která ukazuje směr přímo na sever. Za dobrého počasí jsou odtud krásné výhledy na otevřený oceán směrem na sever, východ i západ. Na jihovýchod jsou ostrovy Hjelmsry a Rolvsoy, na východě je vzdálený Nordkinn. Granitový sloup zde byl postaven na památku návštěvy krále Oskara II. v r. 1873. Rovněž zde stojí malá ekumenická kaple k meditacím. Je zde restaurace, obchod se suvenýry a pošta. Půlnoční slunce zde lze pozorovat od 14. června do 30. července. Nejnižšího bodu dosahuje slunce ve 22 hod. 35 min. Greenwichského času. Každé léto se na poloostrově Mageroy pase asi 5000 sobů, které lze lehce spatřit. Vstupné na Nordkapp (Hala s terasou, kaple, suvenýry, pošta, informační centrum, suvenýry ...) bylo v r. 2002 185 NOK.

© 2023 Norsko.net: Oslo - Laponsko - Lofoty - Vesterály
TOPlist