» Norsko » Lom

Lom

V obci žije 600 obyvatel. Dominantou města je starý dřevěný kostel (stavkirke).

V celém Norsku jich najdeme podobných jen 29. Vznikaly od 11. století v souvislosti se vzrůstajícím vlivem křesťanství v zemi.

Typický stavkirke má v sobě i kořeny ve stavbách skandinávských pohanských chrámů. Je to významné svědectví o promíšení starých pohanských a křesťanských prvků na severu Evropy. Při jejich stavbě se totiž nejprve vztyčila pevná kostra ze silných kmenů a prostor mezi nimi se pak vyplnil slabšími. Původní kostely nebyly velké (maximálně 24 m dlouhé a 6,5 m vysoké), během staletí se rozšiřovaly, doplňovaly o různé vížky, kryté ochozy a další moderní architektonické prvky. Nám známí chrliči jsou nahrazeni dračími hlavami.

Původní kostely byly pouze dřevěné, od 12. st. byla jejich konstrukce solidnější a pevnější. Výzdoba pochází z tradic Vikingů, kdy ornamenty znázorňují výjevy z pohanských kultů. Od Vikingů se odvozují i draci. Interiér kostelů je tmavý, jediný otvor, který kostely osvětloval byl vysoko pod střechou.

Původně bylo takových kostelů v Norsku téměř 1000 a stavěly se i jinde, například v Anglii, odkud vymizely s výjimkou dřevěné svatyně v Greensteadu v Essexu.

Kostel v Lomu byl postaven ve 12. století. V 2. polovině 16. století byl rozšířen o dřevěna postranní křídla, čímž vznikl jeho typický křížový půdorys. Interiér je barokní. Dnes je to jeden z nejlépe zachovaných dřevěných kostelíků a stále slouží svému účelu.

Fossheim Steinsenter je geologické muzeum s nejrozsáhlejší expozicí norských minerálů a ozdobných kamenů. Prodejna je místo, kam se sjíždí mineralogové a sběratelé kamenů z mnoha zemí.

Článek Stavkirke - dřevěné sloupové kostely (L a Z 2/2000), str. 82 - 85.

© 2023 Norsko.net: Oslo - Laponsko - Lofoty - Vesterály
TOPlist