» Norsko » Oslo

Oslo

Oslo
Oslo

Oslo je hlavní město Norska, sídlo protestantského i katolického biskupa, sídlo správních orgánu, vlády a krále. Má 465 tisíc obyvatel. Jeho rozloha je 453,7 km2, čímž se řadí mezi největší hlavní města Evropy. Oslo se rozkládá se na břehu Oslofjordu, kde se do něj vlévá řeka Akerselv. Do místního přístavu připlouvají zámořské obchodní lodě. Z Oslo vedou trajekty do Dánska i Německa.V současné době představuje Oslo největší koncentraci průmyslu, dopravy a služeb spojených s jeho funkcí hlavního hospodářského, politického i kulturního centra. Jako norské hlavní město je Oslo sídlem vlády, parlamentu a také univerzity.

Oslo - historie

První historické zprávy o osídlení kraje pocházejí z doby kolem r. 500, nicméně archeologické nálezy prokázaly osídlení už před 7000 lety. Svůj význam si toto místo získalo v době Vikingu, kdy zde bylo vybudováno jedno z největších a nejznámějších tržišť severní Evropy. ...více »

Oslo - památky

Radnice je moderní budova postavená v l. 1933-50 podle plánů Arnsteina Arnegerga a Magnuse Poulssona. Součástí radnice jsou 2 čtyřhranné věže. Východní věž je vysoká 66 m a je v ní instalována zvonkohra s 38 zvony a zvonky. Západní věž je vysoká 63 m. Věžní hodiny na jižní straně patří k největším v Evropě. Průměr ciferníku je 8,6 m, minutová ručička má délku 5,7 m, váha je 200 kg. Astronomické hodiny v radniční dvoraně ukazují čas, datum, postavení slunce a měsíce. Průměr hodin je 5 m. ...více »
© 2023 Norsko.net: Oslo - Laponsko - Lofoty - Vesterály
TOPlist