» Norsko » Vesterály

Vesterály

Souostroví Vesteraly
Souostroví Vesteraly

Souostroví Vesteraly leží severně od souostroví Lofoty. Hory na Vesteralech jsou často pokryté travinami a někdy také porostlé stromy. Souostroví se rozkládá na ploše 2368 km2 a celkem zde žije 32 000 obyvatel. Hlavním městem je Sortland. Největší norský ostrov po Špicberkách je Himnoy v souostroví Vesteraly. Leží zde město Harstad s 22 000 obyvateli. Je to významné rybářské centrum. 3 km severně od města stojí kamenný kostel Trondenes, postavený kolem r. 1250, který byl ve středověku nejseverněji postaveným křesťanským kostelem. Na ostrově Hadselry leží přístavní městečko Melbu. Nad ním se zvedá hora Huskybollen (513 m), ze které je krásný rozhled na okolní ostrovy. V městečku je muzeum - skanzen souostroví Vesteraly.

Článek Vesterály zelené ostrovy půlnočního slunce (L a Z 2/2000, str. 114 - 117).

Evenes – v r. 1800 zde byl postavený ve starém dánském Biedermeierovském stylu kamenný kostel. (Otevřený na požádání, z E10 1 km východně od letiště Harstad/Narvik odbočit a sledovat značení). Harstad – město ležící na největším z norských ostrovů. Svou největší éru prožíval v 19. st., kdy se stal centrem rybářství. Kromě krásné přírody zaujme kostel v Harstadu, postavený v r. 1958.

Asi 3 kilometry severovýchodně odtud se nachází románský kostel Trondenes kirke z l. 1220 – 1240. Jedná se o nejsevernější kamenný kostel z období středověku na světě.

© 2024 Norsko.net: Oslo - Laponsko - Lofoty - Vesterály
TOPlist